wise words from J.K. Rowling

9be30f3f-3c89-3ced-aebb-143f63e6b461“You might never fail on the scale I did, but some failure in life is inevitable. It is impossible to live without failing at something, unless you live so cautiously that you might as well not have lived at all – in which case, you fail by default.” 

Tags: ,

2 Responses to wise words from J.K. Rowling

  1. Lisa Russell on October 21, 2009 at 1:35 pm

    Information is free. period. Homeschooling can cost as much or as little as you budget. School, on the other hand, has many hidden costs you may not have considered and don’t always have control over.

    Meals made at home are less expensive than meals purchased at school or the “convenience foods” often packed in a lunch. Processed convenience foods are often lacking in nutrition and can cause financial expenditures related to an unhealthy body, like illness and time lost from work due to illness.

    At home, children can wear clothes they want to wear, inspired by their inner sense of fashion or hand-me-downs or spending the day at the flea market. At home if you lost a coat, it doesn’t end up in the “lost and found” until the last day of school. At home you don’t have to do fundraisers for field trips, you just go.

    As far as expenses directly related to education, there are many ways to save money here, too. On the expensive side, you could purchase a complete curriculum. Advantages to that are that as a parent you don’t have to plan lessons. A disadvantage would be that you’re applying a school philosophy of one-size-fits-most education at home. A cheaper alternative would be to follow the child’s interests (unschooling) or choose a list of topics to explore in Science (bugs, turtles, rocks, skin, planets…) and use materials from the library and free online printable worksheets (if worksheets are a learning tool your child responds to, some don’t and that’s OK)

    Homeschooling is only as expensive as you make it.

  2. Rachel Y. on December 16, 2009 at 9:59 pm

    As a homeschooler of three children, using a curriculum similar to the local school district, I budget close to $1000 a year for books and supplies. We use the local library extensively and borrow other items when we can.